10. výročie Spartan race - Ján Čandik

31.08.2022

Otázky s odpoveďami Jána Čandika, ktorý stál pri zrode fenomému Spartan race na Slovensku pri príležitosti 10. výročia prvých pretekov Spartan race na Slovensku a v kontinentálnej Európe.  

1, Prvé preteky Spartan race (SR) na Slovensku a teda aj v CEU boli v roku 2012, už vtedy ste o nich vedeli?
O Spartan race som sa dozvedel v marci 2012, dovtedy som nevedel, že takýto typ preteku existuje a ani som sa s ním nestretol.

2, Kto a v akej súvislosti vás prvý raz oslovil so SR?
Bol to priateľ z detstva, ktorý žije v USA s otázkou, či by sme niečo také vedeli zorganizovať aj vo Vechci. Slovo dalo slovo a už som bol v lietadle do USA, aby som na vlastné oči videl čo to je za závod. Vyzeralo to veľmi zaujímavo a s ničím podobným som sa nestretol. Vidieť tých ľudí v cieli, vidieť tu radosť a šťastie aj tých čo dobehli medzi poslednými ma úplne dostalo. "Pochopíš až v cieli."

3, Keď ste na začiatku viedli organizačný tím koľko vás v ňom bolo a boli to aj ľudia mimo Vechca?
V organizačnom tíme sme na prvých pretekoch boli len dvaja. Od začiatku sme mali šťastie na ľudí, s ktorými sme spolupracovali v mieste preteku, bez pomoci Obecného úradu a obecných spolkov a združení a miestnych podnikateľov, by to bolo veľmi ťažké. Chlapci, ktorí stavali trať, boli výlučne z Vechca, samozrejme v deň preteku prišli pomôcť aj dobrovoľníci, boli to priatelia a kamaráti z okolia, ale už aj vo Vechci boli dobrovoľníci, ktorí prišli z rôznych kútov Slovenska dokonca aj z Čiech. Vtedy mi ani nenapadlo, že dobrovoľníci z centrálnej Európy vytvoria komunitu, ktorú nám budú ostatní závidieť. 

4, Aké boli vtedy hlavné zamerania a úlohy?
Usporiadať preteky aké na Slovensku ešte neboli, čo sa týka kvality a typu prekážkového behu, počtu účastníkov bez rozdielu veku, výkonnosti a pohlavia. Zatiaľ sa nám to ešte nepodarilo, ale tvrdo na tom pracujeme. 

5, Robiť pre SR je časovo náročné. Od kedy ste to už nemohli robiť popri zamestnaní?
Keď pribudli do kalendára Česko, Poľsko a Maďarsko, to už bolo časovo tak náročné, že by som nevedel skĺbiť s organizačnými povinnosťami aj tie pracovné. 

6, Čo sa najhoršie vybavovalo pri organizovaní pretekov?
Aj keď sa to nezdá, v konečnom dôsledku je to súhra veľa vecí a je potrebné aby všetko šľapalo ako hodinky. Ak to niekde nefunguje, nasleduje domino efekt a môže sa pokaziť úplne všetko. Najhoršie bolo asi vybaviť povolenia lokácií na vstup techniky, úpravu trate, colné záležitosti. Osobitnou kapitolou bola časomiera, kde počet 3 tisíc a viac čipov bolo pre naše firmy nesplniteľné. 

7, Prvý zimný Spartan na svete sa uskutočnil na Slovensku v Jasnej. Bol to nápad Slovákov?
Nie, preteky sa pokúšali zorganizovať v Kanade či v USA, ale prvý pretek sa podarilo zorganizovať až u nás. Veľká vďaka patrí v prvom rade všetkým, ktorí sa na tom podieľali a stredisku Jasná. Vo všetkom nám vyšli v ústrety a slovenskí builderi postavili výbornú trať s pretekom, ktorý dodnes nemá obdobu.

8, Kto prišiel s tým urobiť preteky prvej a zatiaľ aj poslednej zimnej trifecty na svete v 2016?Nebol to nikto konkrétny. Na pracovných stretnutiach padol návrh, že keď letná Trifecta tak prečo nie aj zimná. Prišlo nám to ako výborný nápad, nemali sme dôvod neuskutočniť ho.

9, Veľký míľnik bol aj prvý Ultra Beast vo Vechci a ako prvý v Európe. Čo sa okolo toho dialo keď bol avizovaný už v roku 2015 ale urobili ste ho v 2016?
Štandardne sa vo svete beží Ultra Beast ako dva okruhy Spartan Beast. My sme chceli urobiť jednu trať zodpovedajúcu primeranej dĺžke trasy. Bohužiaľ, precenili sme svoje sily, najmä pri vybavovaní povolení tak obrovského územia. Navyše logisticky (dobrovoľníci, prekážky, materiál, značenie trate a podobne) zabezpečiť jeden okruh je oveľa náročnejšie, ako keď vo svete sa beží Ultra s opakovaním Beast. 

10, Robia teraz v tíme SR ešte niektorí čo s vami začínali?
Áno, samozrejme, robia a snažia sa robiť všetko pre to, aby to fungovalo na 100%. 

11, Bol priestor na vlastné nápady ako SR robiť lepšie, zaujímavejšie pre pretekára a asi do kedy? Lebo môj názor je, že čím ďalej tým sú preteky jednoduchšie a menej náročné.
Priestor na vlastné nápady bol aj je stále, ale tlak pretekárov na to, aby to bola športová disciplína je obrovský a tým sa menia pravidlá aj celkové posolstvo.

12, Zabehol ste si niekedy Spartana, kde a kedy?
Spartan som zabehol iba raz v poľskej Krynici. Organizovanie takého preteku bolo ako zabehnúť Ultra Beast, takže môžem povedať, že som ich zabehol niekoľko.

13, Počítate s tým, že sa ešte niekedy postavíte na štartovú čiaru SR?
Tým, že sa stratilo heslo "pochopíš až v cieli", všetko je dopredu jasné - vzdialenosť, prekážky, náročnosť - už to pre mňa nemá ten náboj prekvapenia.

Ďakujem za odpovede pánovi Čandikovi, ktorými sme sa trochu vrátili do atmosféry počiatkov našej srdcovej záležitosti Spartan race. Prajem mu zdravie a úspechy v iných športových obzoroch.
Pýtal sa Ján Ďurin, august 2022.

Pri príležitosti 10. výročia Spartan race na Slovensku sme si spomenuli aj na ľudí, ktorí stáli pri úplných začiatkoch tohto gigantického diania. Jedným z nich je Ján Čandik, pre ktorého sme my, spokojní a vďační pretekári, vyhotovili figúrku Sparťana ako naše poďakovanie aby mu pripomínala naše nadšenie keď sme sa mohli na akciách Spartan race zúčastniť. Ďakujeme pán Čandik za vaše nesmierne úsilie, ktorým ste toto hnutie tlačili vpred.

OCR, Spartan race blog Jana Durina
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky